“Mercedes-Benz E 350 CDI Kombi 4Matic S212 är en stark och rymlig premiumkombi med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Kraftfull dieselmotor och komfortabel fjädring gör långa resor bekväma, samtidigt som generöst bagageutrymme och modern teknik ger hög funktionalitet. En elegans- och prestandainriktad bil för vardag och fritid.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes E-Klass har följande förutsättningar:
2012
Modellår
22 140 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Vinande ljud i motorrum. Oljeläckage. Växlar något ryckigt/ojämt, automatlåda. Missljud multirem/sträckare
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg och bromsskivor fram slitna
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckelämne saknas på 1 nyckel. Parkeringsvärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Servicelampa lyser. Backsensor ur funktion, Torkararm bak ligger ur position. Luftfjädring läckage, Drivknutsdamask höger, vänster bak skadad. Läckage bakre luftbälgar
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Flertal lackskador, bucklor, stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp, Plastkåpa under bil skadad, Plastkåpa under motor saknas
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Spår av pälsdjur, päls/lukt. Inredningsdetalj skadad, Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Avantgarde
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Luftfjädring (justerbar)
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
USB-ingång
Xenon-ljus
DVD-spelare
Belysningspaket
Comand
4WD
Dela
7266259
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.