Volkswagen Touran

1.4 TGI EcoFuel
2014/11 663 mil/Gas/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
47 000 kr
Med billån från401 kr / mån
Pris i bilhandeln94 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 17:24

Fast pris
Fast pris inkl. moms
86 500 kr
Med billån från737 kr / mån
Pris i bilhandeln94 000 kr

Fast pris stängs:

12 jan, 17:20

Höjdpunkter

Volkswagen Touran 1.4 TGI EcoFuel 2014 är en praktisk och rymlig familjebil med miljövänlig gas- och bensindrift som ger låg förbrukning och låga driftskostnader. Flexibel interiör med gott om plats för passagerare och bagage gör den perfekt för vardag, jobb och helgäventyr. Stabil körupplevelse och smarta lösningar skapar en bekväm och funktionell bil för dig som vill ha ekonomi och flexibilitet i ett paket.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Touran har följande förutsättningar:

2014

Modellår

11 663 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Mindre oljeläckage

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Flertal rostangrepp, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare dekor Plastkåpa under motor skadad

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel skadad bak. Spår av tidigare utrustning. Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Motorvärmare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerNNU537
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånaddecember 2013
  • Mätarställning11 663 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVGZZZ1TZEW058882
  • Motoreffekt (gas)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt522 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (gas)7,2 kbm/100km
  • CO2-utsläpp (gas)128 g/km

Kvdbils anläggning

Arboga

Adress:

Besiktningsgatan 2

73248 Arboga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt