“Denna Volkswagen Tiguan med stark 240hk-dieselmotor erbjuder en kraftfull och stabil körupplevelse i alla väderförhållanden. Den är välutrustad med backkamera, dragkrok, fyrhjulsdrift och adaptiv farthållare som gör körningen både bekväm och flexibel. Kupén är rymlig och genomtänkt med bra komfort. En bil som kombinerar prestanda, funktion och användarvänlighet på ett övertygande sätt.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Tiguan har följande förutsättningar:
2017
Modellår
8 695 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Spricka vindruta utanför synfält
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 4 däck, Fälgar på bilen kantstötta. Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
3 mm
3 mm
3 mm
2 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
GTS R-Line
4WD
Adaptiv farthållare
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Autobroms
AUX-ingång
Avtagbar dragkrok
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
360 kamera
Dela
7265247
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.