Volkswagen Tiguan

2.0 TDI 4MOTION, Drag VƤrmare Drag
2018/12 445 mil/Diesel/Automat
  • ReleasingIconEj fƶretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
180 500 kr
Med billƄn frƄn1 538 kr / mƄn
Pris i bilhandeln256 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

14 jan, 19:48

Hƶjdpunkter

ā€œVolkswagen Tiguan 2.0 TDI 4MOTION 2018 Ƥr en rymlig och pĆ„litlig SUV med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil kƶrning i alla vƤder. Effektiv dieselmotor kombinerar god kraft med lĆ„g fƶrbrukning, medan komfortabel interiƶr och praktiskt bagageutrymme gƶr den perfekt fƶr bĆ„de vardag och lƤngre resor. Modern teknik och balanserad kƶrupplevelse skapar funktion och komfort i ett mĆ„ngsidigt paket.ā€

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Tiguan har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2018

ModellƄr

12 445 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann fƶrekommer ofta dyrare servicetillfƤllen. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen ƄtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfƤlt. Mindre buckla hƶger framdƶrr, Flertal stenskott, dƶrruppslag och repor, ytrost baklucka

Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiƶr

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Inga anmƤrkningar.

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.

  • Dubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

  • SommardƤck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Alu.fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Drag VƤrmare Drag

  • MotorvƤrmare

  • ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning

  • Dynamic Light Assist

  • Motor och kupĆ©vƤrmare

  • Dragpaket

  • Park Assist

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare5
  • RegistreringsnummerRGE198
  • ModellĆ„r2018
  • TillverkningsmĆ„nadaugusti 2017
  • MƤtarstƤllning12 445 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVGZZZ5NZJW318921
  • Motoreffekt (diesel)190 hk (140 kW)
  • Maxlastvikt497 kg
  • BrƤnslefƶrbr. blandad kƶrning (diesel)5,7 l/100 km
  • CO2-utslƤpp (diesel)149 g/km

Kvdbils anlƤggning

LuleƄ

Adress:

GƄrdsvƤgen 8

97347 LuleƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt