āVolkswagen Tiguan 2.0 TDI 4MOTION 2018 Ƥr en rymlig och pĆ„litlig SUV med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil kƶrning i alla vƤder. Effektiv dieselmotor kombinerar god kraft med lĆ„g fƶrbrukning, medan komfortabel interiƶr och praktiskt bagageutrymme gƶr den perfekt fƶr bĆ„de vardag och lƤngre resor. Modern teknik och balanserad kƶrupplevelse skapar funktion och komfort i ett mĆ„ngsidigt paket.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Tiguan har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2018
ModellƄr
12 445 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann fƶrekommer ofta dyrare servicetillfƤllen. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfƤlt. Mindre buckla hƶger framdƶrr, Flertal stenskott, dƶrruppslag och repor, ytrost baklucka
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
18" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Drag VƤrmare Drag
AC
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
Radio
Regnsensor
StolsvƤrme fram
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingƄng
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
InfƤllbar dragkrok
Isofix bak
KlimatanlƤggning
MotorvƤrmare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
RattvƤrme
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
Dynamic Light Assist
Motor och kupƩvƤrmare
Dragpaket
Park Assist
4WD
Dela
7266072
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.