“En Volkswagen Tiguan SUV från 2011 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok och fyrhjulsdrift. Kamkedja utbytt vid 20146 mil.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Tiguan har följande förutsättningar:
2011
Modellår
21 696 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Oljeläckage. Startmotor hänger sig kvar i ingrepp en kort stund ibland vid start av motor
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Rost på bromsskivor bak som inte påverkar bromsverkan, Rost på bromsskivor fram som inte påverkar bromsverkan
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud bakvagn ej lokaliserat. Drivknutsdamask vänster fram skadad. Strålkastarglas vänster, slitet. Strålkastarglas höger, slitet. Finns extern bluetooth, USB. Ej testad. 1 fjärrsändare ur funktion, provat byta batteri
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Skada vänster sidospegel, Dålig linjepassning på stötfångare bak. Repa på blinkersglas, Vänster bakljus, småsprickor, Höger bakljus, småsprickor, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor, repor och lackskador, Flertal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad. Kommer ett enstaka dunkande ljud bak ibland under körning
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Spår av pälsdjur, päls/lukt. Insynsskydd, skadat. Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme, Klädsel skadad fram höger. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Klädsel smutsig fram
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
3 mm
4 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
4WD
Dela
7265854
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.