Volkswagen Taigo

1.5 TSI, R-Line Matrix Backkamera
2022/10 252 mil/Bensin/Automat
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
120 500 kr
Med billån från1 027 kr / mån
Pris i bilhandeln230 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 11:05

Fast pris
Fast pris inkl. moms
214 900 kr
Med billån från1 831 kr / mån
Pris i bilhandeln230 000 kr

Fast pris stängs:

26 jan, 11:01

Höjdpunkter

Denna Taigo R-Line med automatlåda är en lättkörd och självsäker bil med modern teknik och sportigt uttryck. Den kombinerar stilren design med bekväm komfort och genomtänkt utrustning som gör varje resa både trygg och inspirerande. Bilen behöver inte besiktas förrän i november.

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Taigo har följande förutsättningar:

2022

Modellår

10 252 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Kondens i bakre ljusramp

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

R-Line Matrix Backkamera

  • Matrix LED-strålkastare

  • Smartphone integration

  • Ljus- och siktpaket

  • IQ Drive-paket

  • Förarassistanspaket Plus

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerOLL64C
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadnovember 2021
  • Mätarställning10 252 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVGZZZCSZNY004363
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt418 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)117 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt