Volkswagen Polo

1.4 5dr
2014/14 900 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
30 000 kr
Med billån från256 kr / mån
Pris i bilhandeln70 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

18 jan, 19:44

Fast pris
Fast pris inkl. moms
65 000 kr
Med billån från554 kr / mån
Pris i bilhandeln70 000 kr

Fast pris stängs:

16 jan, 19:40

Höjdpunkter

En Volkswagen Polo från 2014 med bensinmotor erbjuder en smidig och lättkörd upplevelse som passar utmärkt i stadstrafik. Den kompakta storleken gör bilen enkel att parkera och manövrera. Kupén är praktiskt utformad med god komfort för sin storlek. En pålitlig halvkombi som kombinerar enkelhet, funktionalitet och låg driftkostnad.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Polo har följande förutsättningar:

2014

Modellår

14 900 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Isoleringsmatta under huv saknas. Skadad kondensor

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Avgassystem, flexrör skadat/fransar. Missljud framvagn ej lokaliserat. Torkarblad utslitna fram. Sporadiskt missljud från kupéfläk/ fläktmotor. Missljud torkarblad bak

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Fåtal rostangrepp,

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Få skadade inredningsdetaljer. Tätningslist böjd

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Skrapade fälgar till extradäck, Torrsprickor i 2 extradäck, Olika fabrikat på extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    14" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    15" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerDEZ933
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadfebruari 2014
  • Mätarställning14 900 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZ6RZEY227592
  • Motoreffekt (bensin)86 hk (63 kW)
  • Maxlastvikt480 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)139 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt