Certifierad
“Denna Volkswagen Golf halvkombi från 2020 erbjuder en bekväm och smidig körupplevelse med automatlåda och bensinmotor. Den moderna och lättkörda designen gör bilen idealisk för både vardagspendling och längre turer. Utrustad med assistanssystem och adaptiv farthållare för ökad säkerhet och komfort på vägen. En praktisk och välbalanserad bil som kombinerar funktionalitet med körglädje.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:
2020
Modellår
8 339 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vänster bakljus kondens
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna. Torrsprickor i 4 extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
3 mm
2 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
GT, Pluspaket, R-Line
Autobroms
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antispinn
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Filbytesvarnare
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
R-Line exteriör
R-Line Interiör
Pluspaket
Sportchassi
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267581
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.