Volkswagen Golf

VII 1.4 TGI 5dr, GPS
2018/5 128 mil/Bensin/Gas/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
70 000 kr
Med billån från596 kr / mån
Pris i bilhandeln140 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

19 jan, 19:30

Fast pris
Fast pris inkl. moms
130 000 kr
Med billån från1 108 kr / mån
Pris i bilhandeln140 000 kr

Fast pris stängs:

17 jan, 19:26

Höjdpunkter

En Volkswagen Golf TGI från 2018 med bensin/gasmotor erbjuder en bränsleeffektiv och smidig körupplevelse i både stad och på landsväg. Den är utrustad med GPS och adaptiv farthållare som gör körningen enklare och mer bekväm. Kupén är modern, praktisk och genomtänkt med god komfort för förare och passagerare. Bilen är nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:

2018

Modellår

5 128 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Elhiss fram vänster, ur funktion. Reglage till elspeglar är skadat. Start/Stop ur funktion. Fönsterhiss förardörr går ner men inte upp

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal lackskador. Spår efter tidigare dekor. Fåtal rostangrepp

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Sliten inredning. Spår av skadedjur i bil. Dålig lukt

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Utan fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

GPS

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerYMX793
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadjuni 2017
  • Mätarställning5 128 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZAUZJP013353
  • Motoreffekt (bensin)110 hk (81 kW)
  • Motoreffekt (gas)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt483 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,6 l/100 km

Kvdbils anläggning

Uppsala

Adress:

Börjegatan 76

75229 Uppsala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt