Volkswagen Golf

VII 1.2 TSI 5dr, Masters Adaptiv farthållare
2015/13 189 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
56 000 kr
Med billån från477 kr / mån
Pris i bilhandeln111 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

15 jan, 18:42

Fast pris
Fast pris inkl. moms
99 000 kr
Med billån från843 kr / mån
Pris i bilhandeln111 000 kr

Fast pris stängs:

13 jan, 18:38

Höjdpunkter

Volkswagen Golf VII 1.2 TSI 2015 Masters är en lättkörd och bränslesnål halvkombi med balanserad körupplevelse som passar både vardag och längre turer. Masters-nivån ger extra komfort och funktion med smart utrustning, medan rymlig kupé och praktiskt bagageutrymme gör den flexibel för jobb, fritid och familj. En pålitlig och funktionell bil med klassisk Golf-känsla.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:

2015

Modellår

13 189 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Missljud framvagn ej lokaliserat

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Stenskott vindruta i synfält

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Dubb saknas på vinterdäck. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck, Torrsprickor i 4 extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Masters Adaptiv farthållare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare7
  • RegistreringsnummerSWS395
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadseptember 2014
  • Mätarställning13 189 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZAUZFP027987
  • Motoreffekt (bensin)105 hk (77 kW)
  • Maxlastvikt495 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)114 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt