Volkswagen Golf

VII 1.0 TSI 5dr, Automat, ad.farthållare
2018/7 167 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
85 000 kr
Med billån från724 kr / mån
Pris i bilhandeln170 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

18 jan, 19:08

Höjdpunkter

En Volkswagen Golf från 2018 med automatlåda och bensinmotor erbjuder en smidig, lättkörd och bränsleeffektiv körupplevelse. Den är utrustad med adaptiv farthållare som ger ökad komfort och trygghet vid både stadskörning och längre resor. Kupén är modern, kompakt och genomtänkt med fokus på praktisk användning. Bilen är nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:

2018

Modellår

7 167 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och lackskador. Stenskott vindruta

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några fläckar och märken

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Automat, ad.farthållare

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerYUJ301
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadoktober 2017
  • Mätarställning7 167 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZAUZJW102310
  • Motoreffekt (bensin)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt465 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)107 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt