Volkswagen Golf

VI GTI 2.0 TSI 5dr
2011/22 843 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
41 000 kr
Med billån från350 kr / mån
Pris i bilhandeln85 000 kr
Reservationspris uppnått

Budgivning avslutas:

11 jan, 17:26

Höjdpunkter

Volkswagen Golf VI GTI 2.0 TSI 2011 är en klassisk sportig hatchback med pigg och responsiv motor som gör varje tur rolig. GTI-känslan med skarp styrning, sportig komfort och tidlös design passar både vardag och helgäventyr. Rymlig kupé och smart bagageutrymme gör den praktisk, samtidigt som prestanda och stil gör den till ett engagerande val för dig som vill ha både funktion och körglädje.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Golf har följande förutsättningar:

2011

Modellår

22 843 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motorlampan lyser. Kylarvätskeläckage. Oljeläckage. Plastdetalj i motorrum skadad. Isoleringsmatta under huv fastsättning lös

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig. Upprullningsdon förarplats, funktion felaktig. Plastkåpa över motor skadad. Spricka vindruta i synfält. Länkarm fram vänster/höger glapp, Däcktrycksövervakningslampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal rostangrepp, stenskott, dörruppslag och repor., Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Del av inredning saknas

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Dubb saknas på vinterdäck. Centrumkåpa saknas. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Park Assist

  • Stöldlarm

  • Dynaudio excite

  • Bi Xenon-strålkastare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare12
  • RegistreringsnummerLFS388
  • Modellår2011
  • Tillverkningsmånadmars 2011
  • Mätarställning22 843 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWVWZZZ1KZBW262317
  • Motoreffekt (bensin)211 hk (155 kW)
  • Maxlastvikt476 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,4 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)173 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt