“En Volkswagen Caddy från 2019 med dieselmotor. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare, verkstadsinredning och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:
2019
Modellår
7 267 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Något slitna motorkuddar
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Ratt står lite snett. Bilen drar snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Skada på stötfångaren bak. Spricka i bakljus vänster sida. Övre bromsljus skada. Spår efter tidigare dekor, Några stenskott, dörruppslag och repor. Fåtal lackskador, Plastkåpa under bil skadad. Plastdetalj innerskärm saknas. Toning rutor skadad
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster. Rutor mellan kupé och lastutrymme bristfällig fastsättning
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
8 mm
5 mm
5 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Antisladdsystem
AUX-ingång
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Verkstads inr.
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266647
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.