Såld

Volkswagen Caddy

2.0 TDI Skåp 4-motion, Parkeringsvärmare
2015/13 542 mil/Diesel/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Avslutande bud inkl. moms
75 500 kr
Med billån från643 kr / mån
Pris i bilhandeln130 000 kr

Budgivning avslutad

Reservationspris uppnått

Auktionen avslutades:

26 jan, 11:41

Hitta en liknande

Vi kan hjälpa dig hitta en liknande bil. Du kan skapa en bevakning och få koll på när liknande bilar kommer ut till försäljning.

Höjdpunkter

En Volkswagen Caddy från 2015 med dieselmotor. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! Bilen har körförbud. Detta är en bil med väsentliga tekniska anmärkningar. Vi uppmanar dig att noga läsa igenom såväl tekniska som visuella anmärkningar och studera de anmärkningsbilder som finns.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:

2015

Modellår

13 542 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Isoleringsmatta på torpedvägg saknas. Nytt batteri. Ej provkörd p.g.a. utslitna bromsar som gör bilen trafikfarlig

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor fram är utslitna, medför trafikfara, Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader. Bromsverkan Ej testad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicehistorik bristfällig. Servicelampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Fåtal bucklor och lackskador, Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare dekor. Bilen har mossa lite överallt på lacken

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Sliten inredning. Spår av tidigare utrustning

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Parkeringsvärmare

  • Lastbågar

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerCRE487
  • KörförbudJa
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadmars 2015

Teknisk data

  • ChassinummerWV1ZZZ2KZFX119223
  • Motoreffekt (diesel)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt576 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)6,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)171 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Brännbacken)

Adress:

Brännbacksvägen 4

18491 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt