“En Volkswagen Caddy Maxi från 2018 med automat och dieselmotor. Välutrustad med bland annat parkeringsvärmare, backkamera, xenonljus, dragkrok, fyrhjulsdrift och verkstadsinredning. Nybesiktigad och behöver inte besiktigas förrän mars 2027.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:
2018
Modellår
20 838 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Läckage från vevhusventilationen. Missljud från drivrem
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2026-01-15 - med anmärkning Brister: 2X HALVLJUS (4.1.1) BÅDA SIDOR INSTÄLLNING FÖR LÅG
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott, Fåtal rostangrepp, Sprickor i bakljus.Passagerardörr trög att öppna
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Lukt från rök.. Gummilist förardörr skadad
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
6 mm
4 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
AC
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Xenonljus
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Verkstadsinredning
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266861
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.