“En Volkswagen Caddy Maxi transportbil från 2020 med automat och dieselmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, assistanssystem, dragkrok och adaptiv farthållare. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän november nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:
2020
Modellår
6 003 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsbelägg fram, slitna
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel, dosa trasig/ihoptejpad. Spricka vindruta utanför synfält
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Dålig linjepassning på stötfångare bak. Fåtal stenskott, Fåtal bucklor/dörruppslag
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Panel insida baklucka, repor. Repa på ratt. Klädsel smutsig. Klädsel sliten fram vänster
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
7 mm
6 mm
7 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Adaptiv farthållare
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Kurvljus
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
Xenon-ljus
AC
Dela
7264433
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.