“En Volkswagen Caddy transportbil från 2015 med gasmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Caddy har följande förutsättningar:
2015
Modellår
6 941 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljefukt. Går stundtals något ojämnt på tomgång
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud framvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Lackskada på stötfångare fram. Blinkers på vänster framskärm har kondens i sig, Missljud vid öppning av vänster framdörr, Karosskada höger tröskel, Blinkers på höger framskärm har kondens i sig, Vänster bakljus kondens. Spricka i bakljus vänster sida. Några stenskott, dörruppslag och repor. Fåtal lackskador, Fåtal rostangrepp, Plastkåpa under motor saknas. Hål i höger tröskel
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten. Inredningsdetalj skadad, Klädsel skadad fram vänster
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
7 mm
9 mm
7 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
6 mm
3 mm
5 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
AC
Dela
7265193
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.