KIA Sportage

1.6 2WD
2014/14 158 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
33 500 kr
Med billån från285 kr / mån
Pris i bilhandeln98 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

23 jan, 09:05

Höjdpunkter

En KIA Sportage SUV från 2014 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok. Besiktigad till 2027-03-31.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna KIA Sportage har följande förutsättningar:

2014

Modellår

14 158 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Spricka vindruta i synfält. Mediaskärm, pixelfel. Elhiss höger bak missljud. Bilen drar snett

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Små sprickor i blinkersglas på vänster sida. Skada baklucka. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal lackskador, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Antenn saknas

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Sliten inredning. Ratten är sliten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Däckpar fram, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    1 mmErrorFilledIcon

    3 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon1 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Motorvärmare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare9
  • RegistreringsnummerWOR525
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadjanuari 2015
  • Mätarställning14 158 mil

Teknisk data

  • ChassinummerU5YPC814AEL615739
  • Motoreffekt (bensin)135 hk (99 kW)
  • Maxlastvikt450 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)158 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt