“Denna e-Soul Long Range är en elbil som erbjuder en tyst och följsam körupplevelse med modern teknik och självsäker komfort. Den kombinerar rymlig känsla med smarta funktioner och stilren design som gör varje resa både inspirerande och trivsam.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna KIA Soul har följande förutsättningar:
2020
Modellår
3 387 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador och repor, Spår efter tidigare dekor
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal märken. Skada klädsel bak
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
7 mm
4 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
6 mm
4 mm
6 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Advance Plus
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Radio
Rattvärme
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
AC
Dela
7266645
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.