Audi e-tron

55 quattro 95kWh, Proline Advanced
2019/9 316 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
175 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn1 491 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln350 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

19 jan, 10:05

Höjdpunkter

“Audi e-tron 55 quattro 95 kWh 2019 Proline Advanced är en rymlig och elegant el-SUV med fyrhjulsdrift och lång räckvidd för både vardag och längre turer. Stark drivlina med batteri på 95 kWh ger trygg och tyst körning, imponerande prestanda och funktionell komfort. Modern teknik, bekväm interiör och generöst bagage gör den till ett attraktivt val för dig som vill ha premiumelbil med hög funktionalitet.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Audi e-tron har följande förutsättningar:

2019

ModellĂĄr

9 316 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Torkarblad bak utslitet. Ratt stĂĄr lite snett. 1 nyckel ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Bilen har flertal damkorn i lacken samt lite ruggig i finishen

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel sliten fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    20" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Proline Advanced

  • Klimatanläggning 4 zoner

  • Matrix LED-strĂĄlkastare

  • Optiikpaket titansvart

  • Audi Virtual Cockpit

  • Assistanspaket City

  • 360 kamera

  • Assistanspaket Tour

  • Omgivningskameror med 3D-vy

  • Sportstolar

  • Proline advanced

  • Hellackering stötfĂĄngare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerJAG70L
  • ModellĂĄr2019
  • TillverkningsmĂĄnadjuni 2019
  • Mätarställning9 316 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWAUZZZGE2KB017096
  • Motoreffekt (el)408 hk (300 kW)
  • Maxlastvikt464 kg
  • Räckvidd WLTP38 mil
  • Räckvidd stad WLTP42 mil

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt