Audi A6

Avant 55 TFSI e quattro, S Line
2021/10 335 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
210 500 kr
Med billån från1 794 kr / mån
Pris i bilhandeln360 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 10:14

Höjdpunkter

Denna A6 Avant 55 TFSI e quattro är en laddhybrid som erbjuder en följsam och tyst körupplevelse kombinerat med självsäker fyrhjulsdrift. Den förenar rymlig komfort, elegant design och avancerad teknik som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Nyservad och nybesiktigad, behöver inte besiktas förrän mars nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Audi A6 har följande förutsättningar:

2021

Modellår

10 335 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Plastkåpa till torkararm bak saknas

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Repa på ratt, 12v uttag bagage lock saknas. Skärm bak repig

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    19" Utan fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

S Line

  • HD Matrix LED-strålkastare

  • S line-paket

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerADJ62X
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadnovember 2020
  • Mätarställning10 335 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWAUZZZF29MN037208
  • Motoreffekt (bensin)252 hk (185 kW)
  • Motoreffekt (el)143 hk (105 kW)
  • Maxlastvikt466 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt