Reparationsobjekt
“Denna A6 Avant 55 TFSI e quattro är en laddhybrid som förenar rymlig komfort, elegant design och avancerad teknik som gör varje resa både inspirerande och trivsam. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Nya registreringsskyltar ombesörjs av köparen.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi A6 har följande förutsättningar:
2021
Modellår
15 578 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Motorlampan lyser. Modifierat luftfilter, spår av tidigare utrustning i motorutrymmet. Aktiva felkoder på rattstångselektronik, fel på rattvärme. fel på laddningsaggregat. Avbrott i spegelvärmen passagerarsida. Trycksensor för tankavluftning kortslutning. Krocksensor för fotgängarskydd avbrott. Fel på avgasspjäll
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsverkan ej testad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Chassinr i vindrutan går ej att avläsa. Registeringskyltar saknas, fram och bak. Spricka vindruta i synfält. Parkeringssensor ur funktion. Vibrationer vid körning. Fotgängarskydd systemfel. Vägmärkesidentifiering ur funktion. Navigation ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal skador, lackskador, bucklor och dörruppslag, rostangrepp. Plastkåpa under motor skadad. Tankluckan dålig linjepassning
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Spår av tidigare utrustning. Trasiga inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. 1 st däck skadat. Torrsprickor i 4 däck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
4WD
Dela
7260467
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.