Audi A6

Avant 55 TFSI e quattro, Reparationsobjekt
2021/15 578 mil/El/Bensin/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
101 500 kr
Med billån från865 kr / mån
Pris i bilhandeln330 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

19 jan, 11:08

Höjdpunkter

Denna A6 Avant 55 TFSI e quattro är en laddhybrid som förenar rymlig komfort, elegant design och avancerad teknik som gör varje resa både inspirerande och trivsam. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Nya registreringsskyltar ombesörjs av köparen.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Audi A6 har följande förutsättningar:

2021

Modellår

15 578 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Motorlampan lyser. Modifierat luftfilter, spår av tidigare utrustning i motorutrymmet. Aktiva felkoder på rattstångselektronik, fel på rattvärme. fel på laddningsaggregat. Avbrott i spegelvärmen passagerarsida. Trycksensor för tankavluftning kortslutning. Krocksensor för fotgängarskydd avbrott. Fel på avgasspjäll

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsverkan ej testad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Chassinr i vindrutan går ej att avläsa. Registeringskyltar saknas, fram och bak. Spricka vindruta i synfält. Parkeringssensor ur funktion. Vibrationer vid körning. Fotgängarskydd systemfel. Vägmärkesidentifiering ur funktion. Navigation ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal skador, lackskador, bucklor och dörruppslag, rostangrepp. Plastkåpa under motor skadad. Tankluckan dålig linjepassning

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spår av tidigare utrustning. Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. 1 st däck skadat. Torrsprickor i 4 däck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerUBA59Z
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadmaj 2021
  • Mätarställning15 578 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWAUZZZF21MN095233
  • Motoreffekt (bensin)265 hk (195 kW)
  • Motoreffekt (el)143 hk (105 kW)
  • Maxlastvikt458 kg
  • Räckvidd WLTP7 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt