Audi A4 Allroad

A4 Allroad 2.0 TDI quattro, Teknikpaket
2017/14 399 mil/Diesel/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
109 000 kr
Med billån från929 kr / mån
Pris i bilhandeln220 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 09:48

Höjdpunkter

Denna A4 Allroad är en stilfull och kapabel kombi med fyrhjulsdrift som ger trygg framkomlighet på alla vägar. Den kombinerar elegant design med rymlig komfort och modern teknik som gör varje resa både bekväm och inspirerande. OBS! Bilen har körförbud och anmärkningar som behöver ses över på verkstad.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Audi A4 Allroad har följande förutsättningar:

2017

Modellår

14 399 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motorlampan lyser. Adblue systemfel. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs. Brister: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 FÄRDBROMS BROMSSKIVA (1.1.14) BAK VÄNSTER SKADAD

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas. Bromsvibrationer

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Drivknutsdamasker fram skadade. Missljud drivknut vänster fram. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Servicelampa lyser, Hjulvibrationer

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Karosskada höger bakskärm

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad bak. Del av inredning saknas. Repa på ratt. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Teknikpaket

  • Backsensorer

  • Lastskydd/lastnät

  • Matrix LED-strålkastare

  • Teknikpaket

  • Connectivity-paket

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare10
  • RegistreringsnummerPDP237
  • KörförbudJa
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadoktober 2016

Teknisk data

  • ChassinummerWAUZZZF43HA082661
  • Motoreffekt (diesel)190 hk (140 kW)
  • Maxlastvikt449 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)5,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)132 g/km

Kvdbils anläggning

Arboga

Adress:

Besiktningsgatan 2

73248 Arboga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt