“Denna A4 Allroad är en stilfull och kapabel kombi med fyrhjulsdrift som ger trygg framkomlighet på alla vägar. Den kombinerar elegant design med rymlig komfort och modern teknik som gör varje resa både bekväm och inspirerande. OBS! Bilen har körförbud och anmärkningar som behöver ses över på verkstad.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi A4 Allroad har följande förutsättningar:
2017
Modellår
14 399 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Adblue systemfel. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs. Brister: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 FÄRDBROMS BROMSSKIVA (1.1.14) BAK VÄNSTER SKADAD
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas. Bromsvibrationer
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Drivknutsdamasker fram skadade. Missljud drivknut vänster fram. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Servicelampa lyser, Hjulvibrationer
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Karosskada höger bakskärm
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel skadad bak. Del av inredning saknas. Repa på ratt. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Teknikpaket
AC
Autobroms
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Backsensorer
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
Matrix LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Teknikpaket
Connectivity-paket
4WD
Dela
7259898
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.