Audi A3

2.0 TFSI Sportback
2007/16 004 mil/Bensin/Automat

Testad

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln80 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

7 apr, 09:37

Höjdpunkter

Är din nästa bil en Audi A3 som erbjuder en balanserad kombination av prestanda och komfort? Interiören i delläder tillsammans med xenon-ljus, klimatanläggning, farthållare, stolsvärme fram och Isofix bak ger både funktion och trivsel. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.

Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Audi A3 har följande förutsättningar:

2007

Modellår

16 004 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljefukt. Oljeläckage

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Bromsljus, höger ur funktion, Varnar för lampfel. Missljud bakvagn

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott i vindruta. Vindruta sliten. Stenskott i vindrutan. Flertal rostangrepp och lackskador. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete

Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Insynsskydd, skadat

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Centrumkåpa saknas. Lackskada på fälg

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare11
  • RegistreringsnummerSFL859
  • Modellår2007
  • Mätarställning16 004 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2006-12-19

Teknisk data

  • ChassinummerWAUZZZ8P17A115677
  • Motoreffekt (bensin)200 hk (147 kW)
  • Maxlastvikt480 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)184 g/km

Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt