Audi A3

1.4 TFSI Sportback, S-Line GPS Cockpit
2017/13 678 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
115 500 kr
Med billån från984 kr / mån
Pris i bilhandeln141 000 kr
Reservationspris uppnått

Budgivning avslutas:

11 jan, 19:14

Höjdpunkter

Audi A3 1.4 TFSI Sportback 2017 är en lättkörd och bränslesnål halvkombi med pigg bensinmotor som passar både vardag och längre turer. Rymlig kupé för sin klass och praktiskt bagageutrymme gör den funktionell för jobb, fritid och helgäventyr. Modern teknik och bekväm komfort skapar en smidig och trevlig körupplevelse för dig som vill ha stil och funktion i ett balanserat paket.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Audi A3 har följande förutsättningar:

2017

Modellår

13 678 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Lackskada insteg höger bak, 4 däck mönsterdjup för litet, Vindruta sliten

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    1 mmErrorFilledIcon

    1 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon1 mm

    ErrorFilledIcon1 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

S-Line GPS Cockpit

  • Färddator

  • Komfortpaket

  • Connect-paket

  • S line edition

  • Audi Sound System

  • Audi Virtual Cockpit

  • MMI Navigation Plus

  • Sport

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerOGE058
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadseptember 2016
  • Mätarställning13 678 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWAUZZZ8VXHA048979
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt425 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)110 g/km

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt