“Audi A3 1.4 TFSI Sportback 2017 är en lättkörd och bränslesnål halvkombi med pigg bensinmotor som passar både vardag och längre turer. Rymlig kupé för sin klass och praktiskt bagageutrymme gör den funktionell för jobb, fritid och helgäventyr. Modern teknik och bekväm komfort skapar en smidig och trevlig körupplevelse för dig som vill ha stil och funktion i ett balanserat paket.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi A3 har följande förutsättningar:
2017
Modellår
13 678 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Lackskada insteg höger bak, 4 däck mönsterdjup för litet, Vindruta sliten
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
1 mm
1 mm
1 mm
1 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
S-Line GPS Cockpit
Autobroms
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
Färddator
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Elhiss bak
Elhiss fram
Elstol passagerarplat
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Komfortpaket
Connect-paket
S line edition
Audi Sound System
Audi Virtual Cockpit
MMI Navigation Plus
Antispinn
Adaptiv farthållare
Sport
Dela
7265547
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.