Toyota Yaris

1.5 5dr, Högerstyrd
2017/10 734 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
3 000 kr
Pris i bilhandeln60 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

15 jan, 09:06

Höjdpunkter

En högerstyrd Toyota Yaris halvkombi från 2017 med automat och bensinmotor. Utrustad med bland annat backkamera. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2027. Detta är en mycket sliten bil och vi uppmanar dig att noggrant ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Toyota Yaris har följande förutsättningar:

2017

Modellår

10 734 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Däcktrycksövervakningslampa lyser. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Vibrationer i ratten

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott, repor, bucklor, dörruppslag och lackskador, Flertal rostangrepp. Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Sliten inredning. Dålig lukt i bilen. Några lösa/skadade inredningsdetaljer.Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Högerstyrd

  • Motorvärmare

  • Parkeringsvärmare med tidur

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerYTW535
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadseptember 2017
  • Mätarställning10 734 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVNKKG3D340A038245
  • Motoreffekt (bensin)112 hk (82 kW)
  • Maxlastvikt402 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)105 g/km

Kvdbils anläggning

Uppsala

Adress:

Börjegatan 76

75229 Uppsala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt