Toyota Yaris

1.33 3dr, Högerstyrd
2017/15 011 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
10 000 kr
Pris i bilhandeln50 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

22 jan, 09:00

Höjdpunkter

En högerstyrd Toyota Yaris halvkombi från 2017 med automat och bensinmotor. Utrustad med bl.a. backkamera. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2027. Detta är en mycket sliten bil och vi uppmanar dig att noggrant ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Toyota Yaris har följande förutsättningar:

2017

Modellår

15 011 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Elhiss fram vänster, ur funktion. Vibrationer i ratten. Ratt står snett. Extradäck blandat sommar och odubbat vinter

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag, repor, bucklor och lackskador, Flertal rostangrepp. Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Bagagelucka går ej att öppna. Passagerarstol saknas

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Sliten inredning.Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Högerstyrd

  • Antispinn

  • AUX-ingång

  • Backkamera

  • Bluetooth

  • Elhiss fram

  • Elspeglar

  • Fjärrlås

  • Isofix bak

  • Lastskydd/lastnät

  • Motorvärmare

  • Parkeringssensorer bak

  • Radio

  • Stolsvärme fram

  • Urkopplingsbar passagerarairbag

  • USB-ingång

  • AC

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerFOD736
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånaddecember 2016
  • Mätarställning15 011 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVNKKJ3D330A409638
  • Motoreffekt (bensin)99 hk (73 kW)
  • Maxlastvikt315 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)114 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt