“En Toyota Proace från 2015 med dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat parkeringsvärmare, backkamera, dragkrok och verkstadsinredning.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Toyota Proace har följande förutsättningar:
2015
Modellår
9 504 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage. Kylarvätska, läckage. Backspärr i växelspak, kärvar. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-13 Brister: 2 AVGASSYSTEM (6.1.2) FASTSÄTTN/UPPHÄNGNING BRISTFÄLLIG 2 FJÄDERBENSLAGRING (5.3.1) BÅDA SIDOR ÖVRE KÄRVAR 2 FÄRDBROMS BROMSBELÄGG (1.1.13) BAK HÖGER UTSLITNA 2 FÄRDBROMS BROMSSKIVA (1.1.14) BAK HÖGER SKADAD 2 FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) BAK HÖGER ANLIGGNING 2 SPINDELLED (5.3.4) HÖGER GLAPP Anmärkningar: 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsbelägg bak behöver bytas, Bromsskivor är slitna, behöver bytas inom 6 månader, Bromsar bak, höger utslitet samt anliggning, skadad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Glapp spindelled höger fram. Spricka vindruta utanför synfält. Avgassystem bristfällig fastsättning. Fjäderbenslagring fram missljud. Positionsljus fram ur funktion. Backkamera extramonterad
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Grill är skadad. Plastkåpa under bil skadad, Bristfällig fastsättning stötfångare fram. Linjepassning vänster bakdörr, Spår efter tidigare dekor, Flertal lackskador, stenskott, bucklor och repor. Flertal rostangrepp. Fjäderlagringar fram, smällande ljud vid styrning
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel smutsig. Förarstol, sits nedsutten i ytterkant
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
3 mm
4 mm
4 mm
4 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Parkeringsvärmare
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Backkamera
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Motorvärmare
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Verkstadsinredning
AC
Dela
7266725
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.