“En Toyota Proace transportbil från 2016 med dieselmotor erbjuder en stabil och driftsäker körupplevelse anpassad för yrkesbruk. Den praktiska karossen ger gott om lastutrymme och flexibilitet för olika typer av arbetsuppgifter. Kupén är funktionellt utformad med fokus på enkelhet och användarvänlighet. En pålitlig transportbil som lämpar sig väl för både dagliga leveranser och tyngre arbetsmoment.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Toyota Proace har följande förutsättningar:
2016
Modellår
3 253 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. 2 nycklar passar ej till bilen, fjärrsändare delvis trasiga knappar
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Missljud vid öppning av vänster framdörr, Grill är skadad. Grill, bristfällig montering. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Flertal lackskador, Lackskada vänster insteg fram. Handtag höger skjutdörr, skadad. Handtag vänster skjutdörr , kåpa saknas
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Lösa inredningsdetaljer. Stol förare, sits nedsutten i ytterkant
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
7 mm
6 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Dela
7266344
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.