“En Toyota Proace transportbil från 2016 med dieselmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, head-up display och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Toyota Proace har följande förutsättningar:
2016
ModellĂĄr
6 919 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Avgassystem läckage. Backkamera visar dålig bild
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Spår efter tidigare dekor, Fåtal rostangrepp, Några stenskott, dörruppslag och repor. Bilen är matt i lacken. Några lackskador
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Ratten är sliten. Stolsöverdrag monterat
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
3 mm
8 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
FarthĂĄllare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Head-up display
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
USB-ingĂĄng
Antisladdsystem
Dela
7265611
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.