“Denna Corolla erbjuder en tyst och följsam hybridkörning med låg förbrukning och modern teknik. Den kombinerar bekväm komfort med stilren design och smart funktionalitet som gör varje resa både enkel och inspirerande. Nybesiktigad utan anmärkning 2025-12-29.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Toyota Corolla har följande förutsättningar:
2021
ModellĂĄr
14 541 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas. Rostkant bromsskivor fram
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Däcktrycksövervakningslampa lyser. Backkamera visar dålig bild, Ratt står lite snett. Missljud framvagn ej lokaliserat.Motorhuvstags fäste trasigt
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Slitna lyktor bak. Dörrstopp förardörren slitet
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
5 mm
6 mm
5 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Backkamera
Antisladdsystem
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strĂĄlkastare
Nyckellöst startsystem
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingĂĄng
Adaptiv farthĂĄllare
Dela
7265631
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.