Toyota Corolla

1.8 Hybrid 5dr, Backkamera
2021/14 541 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
85 500 kr
Med billĂĄn frĂĄn729 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln170 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

13 jan, 09:21

Höjdpunkter

“Denna Corolla erbjuder en tyst och följsam hybridkörning med låg förbrukning och modern teknik. Den kombinerar bekväm komfort med stilren design och smart funktionalitet som gör varje resa både enkel och inspirerande. Nybesiktigad utan anmärkning 2025-12-29.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Toyota Corolla har följande förutsättningar:

2021

ModellĂĄr

14 541 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas. Rostkant bromsskivor fram

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Däcktrycksövervakningslampa lyser. Backkamera visar dålig bild, Ratt står lite snett. Missljud framvagn ej lokaliserat.Motorhuvstags fäste trasigt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Fåtal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Slitna lyktor bak. Dörrstopp förardörren slitet

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Backkamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerCSG64C
  • ModellĂĄr2021
  • TillverkningsmĂĄnaddecember 2020
  • Mätarställning14 541 mil

Teknisk data

  • ChassinummerSB1K93BE50E177269
  • Motoreffekt (bensin)98 hk (72 kW)
  • Maxlastvikt392 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)3,4 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)78 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt