Skoda Superb

1.4 TSI PHEV Kombi, L&K
2021/13 555 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
149 500 kr
Med billån från1 274 kr / mån
Pris i bilhandeln240 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 09:42

Höjdpunkter

En Skoda Superb från 2021 med automatlåda och bensin/el-motor erbjuder en tyst, kraftfull och komfortabel körupplevelse. Den är rikligt utrustad med backkamera, dragkrok och adaptiv farthållare som gör både vardag och längre resor smidiga. Kupén är rymlig och elegant utformad med fokus på kvalitet och användarvänlighet. Bilen behöver inte besiktas förrän november nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Superb har följande förutsättningar:

2021

Modellår

13 555 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

L&K

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerCWM856
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadoktober 2021
  • Mätarställning13 555 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBJW7NP2M7081615
  • Motoreffekt (bensin)156 hk (115 kW)
  • Motoreffekt (el)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt407 kg
  • Räckvidd WLTP6 mil

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt