Såld
Budgivning avslutad
Vi kan hjälpa dig hitta en liknande bil. Du kan skapa en bevakning och få koll på när liknande bilar kommer ut till försäljning.
“Här presenterar vi en Skoda Superb 1.8 TSI Kombi som erbjuder rymlig komfort och en trivsam körupplevelse. Genomtänkt utrustning och en ljusbrun lack ger ett stilrent och funktionellt intryck. Passar dig som värdesätter komfort och flexibilitet i vardagen.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Superb har följande förutsättningar:
2010
Modellår
18 277 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Växellåda oljeläckage. Oljefukt. Oljeläckage. Kondensor skadad
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor fram rostiga
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta i synfält. Avgassystem läckage. Varnar för lampfel. Kupéfläkt, missljud. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-03-19 Brister: 2 KOPPLINGSDEL DEMONTERBAR (6.1.6) REPARATION FELAKTIG Anmärkningar: 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Rostangrepp tak, Flertal lackskador, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Ytrost motorhuv. Lackskada motorhuv. Dragkrok cylinder skadad
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur, Dålig lukt i bilen. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
5 mm
6 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Elegance Drag
Antispinn
Avtagbar dragkrok
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elstol med minnesfunktion förarplats
Fjärrlås
Klimatanläggning
Radio
Sätesvärme bak
Xenon-ljus
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss bak
Elspeglar
Farthållare
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.
Dela
7269839
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.