“Mercedes C-Klass Plug-In hybrid med stark diesel/el-motor på 306hk. Välutrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och assistanssystem.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes C-Klass har följande förutsättningar:
2020
Modellår
9 752 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Spricka vindruta utanför synfält. Laddkabel saknas till denna bil
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott motorhuv. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel skadad fram vänster. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Ratten är sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Dubb saknas på vinterdäck. Däckpar bak, snedslitna. Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 4 däck Skrapade fälgar till extradäck, Centrumkåpa till extradäck saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
AMG Night
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Assistanssystem
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Burmester Premium Ljudanläggning
Antispinn
Antisladdsystem
Elhiss fram
Isofix bak
Klimatanläggning
Smartphone integration
USB-ingång
Mercedes-Benz connect
Aktiv parkeringshjälp
Förvaringspaket
Kupébelysningspaket
AMG Line
Parkeringspaket
Spegelpaket
Night-paket
Ergonomipaket
MBUX Navigation Plus
Dela
7265792
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.