Sänkt pris

Mercedes C-Klass

C 200 4MATIC Kombi S205, AMG Line 360 Pano
2018/15 027 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
136 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn1 159 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln265 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

15 jan, 10:30

Fast pris
Fast pris inkl. moms
204 800 kr

239 800 kr

Med billĂĄn frĂĄn1 745 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln265 000 kr

Fast pris stängs:

13 jan, 10:26

Höjdpunkter

“Denna Mercedes-Benz C 200 4MATIC Kombi 2018 kombinerar effektiv bensinmotor med permanent fyrhjulsdrift och rymlig kombikaross. Här får du en elegant premiumbil med hög komfort, modern utrustning och stabila vägegenskaper – ett stilrent och pålitligt val för både vardag och längre resor.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes C-Klass har följande förutsättningar:

2018

ModellĂĄr

15 027 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Sidospegel höger, kondens i blinkersglas. Fåtal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Vänster framdörr vågig i lacken

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Klädsel skadad fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

AMG Line 360 Pano

  • Taklucka

  • Lastskydd/lastnät

  • Sportavgassystem

  • Komfortpaket

  • Ergonomipaket

  • Night-paket

  • Spegelpaket

  • Parkeringspaket

  • AMG Line

  • KupĂ©belysningspaket

  • Stämningsbelysning

  • Keyless Go

  • Akustikglas

  • Burmester Surround

  • eCall nödanrop

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerSFX878
  • ModellĂĄr2018
  • TillverkningsmĂĄnadseptember 2017
  • Mätarställning15 027 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWDD2052431F645362
  • Motoreffekt (bensin)184 hk (135 kW)
  • Maxlastvikt400 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)165 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt