“Kia Venga 1.4 CRDi 2011 är en rymlig och lättkörd småbil med effektiv dieselmotor som passar både vardag och längre turer. Med låg förbrukning, smidig hantering och praktiskt bagageutrymme blir den funktionell för både familj, jobb och fritid. Bekväm interiör och bra sikt gör varje resa komfortabel, vilket gör den till ett pålitligt och ekonomiskt val.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna KIA Venga har följande förutsättningar:
2011
Modellår
7 551 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsköld höger och vänster sida genomrost fram och bak
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Flippfunktion trasig på en av nycklarna , Missljud från baklucka öppning/stängning. Bilen drar snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp, Några lackskador, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Nyansskillnad i lack förekommer, Stenskott vindruta i synfält
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig. Ratten är sliten
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
7 mm
4 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
3 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Komfort Drag
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Klimatanläggning
Radio
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Stolsvärme fram
Dela
7266368
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.