KIA Rio

1.2, Advance Plus Backkamera Motorvärmare
2018/6 113 mil/Bensin/Manuell
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
66 500 kr
Med billån från567 kr / mån
Pris i bilhandeln129 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

12 jan, 17:28

Höjdpunkter

Kia Rio 1.2 2018 är en lättkörd och bränslesnål småbil som passar perfekt för vardagspendling och stadskörning. Smidig hantering och kompakt format gör den enkel att manövrera och parkera, samtidigt som rymlig kupé för sin klass ger komfort för både förare och passagerare. Modern teknik och låg förbrukning gör den till ett praktiskt och ekonomiskt val.

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna KIA Rio har följande förutsättningar:

2018

Modellår

6 113 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Asfaltrester

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Advance Plus Backkamera Motorvärmare

  • Motorvärmare

  • Smartphone integration

  • Apple CarPlay

  • Advance Plus

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerBRP832
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadapril 2018
  • Mätarställning6 113 mil

Teknisk data

  • ChassinummerKNADC512AJ6179313
  • Motoreffekt (bensin)84 hk (62 kW)
  • Maxlastvikt422 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)109 g/km

Kvdbils anläggning

Bromölla

Adress:

Verkstadsgatan 3

29538 Bromölla

BackToTopIcon
ContactIconKontakt