Reparationsobjekt
“Här har vi en Ford Mondeo Titanium med automat och utrustning som Teknik och sätespaket, öppningsbart panoramatak, dragkrok, LED-strålkastare och Bluetooth. Bilen har körförbud. OBS! På grund av bilens brister på bromsarna har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen men går att flytta.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Mondeo har följande förutsättningar:
2015
Modellår
25 722 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Växlar ryckigt/ojämt, automatlåda. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs. Brister: 2 SPINDELLED (5.3.4) HÖGER GLAPP 2 FÄRDBROMS BROMSOK (1.1.21) BAK HÖGER LÄCKAGE
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsverkan, otillräcklig. Bromsok höger bak läckage. Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas. Pulserande bromsar
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Glapp spindelled höger fram. Elinfällbar spegel vänster, ur funktion. Elinfällbar spegel höger, kärvar. Servicelampa lyser. Däcktrycksövervakningslampa lyser. AC ur funktion. Missljud hjullager bak, Bilen drar snett. Ratt står lite snett. Öppningsbart panoramatak, kärvar. Missljud från baklucka öppning/stängning
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindruta. Missljud vid öppning av dörrar. Övre bromsljus repor. Några stenskott, dörruppslag och repor. Flertal rostangrepp och lackskador. Plastkåpa under bil skadad. Utstickande extraljusfästen
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av pälsdjur. Inredningsdetalj är trasig. Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck, 2st extradäck skadade, Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
0 mm
2 mm
1 mm
2 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Titanium Reparationsobjekt
Bluetooth
CD-Stereo
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elstol passagerarplat
Fastmonterad dragkrok
LED-strålkastare
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antispinn
Antisladdsystem
Elhiss bak
Elstol med minnesfunktion förarplats
Eluppvärmd vindruta
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
Teknik och sätespaket
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7275201
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.