“En Ford Kuga från 2020 med automatlåda och bensin/etanol-motor erbjuder en smidig, flexibel och bekväm körupplevelse. Den är rikligt utrustad med GPS, backkamera och adaptiv farthållare som gör både vardagsresor och längre turer enklare. En modell som kombinerar god användbarhet med smart teknik och mångsidiga köregenskaper. Besiktigad till 2027-03-31.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Kuga har följande förutsättningar:
2020
Modellår
16 475 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Ojämn tomgång. Tickande ljud i motorrum. Smattrande
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Parkeringssensor ur funktion. Spricka vindruta i synfält. Backsensor ur funktion, Säkerhetsbälte förarplats skadat. Parkeringsassistans, ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Innerskärmar fram skadade. Skada stötfångare fram. Karosskada vänster sidospegel. Linjepassning sned framdörr vänster. Spår efter tidigare dekor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Plastkåpa under motor skadad
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Klädsel skadad fram vänster. Innertak, repor. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Dubb saknas på vinterdäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
1 mm
3 mm
2 mm
3 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
ST-Line
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Motorvärmare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Xenon-ljus
Adaptiv farthållare
Dela
7265199
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.