Skoda Kodiaq

2.0 TSI 4X4, Business
2021/16 446 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
133 000 kr
Med billån från1 133 kr / mån
Pris i bilhandeln266 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

26 jan, 11:22

Höjdpunkter

En Skoda Kodiaq som erbjuder en stark motor på 190hk och en trygg körupplevelse med fyrhjulsdrift. Den rymliga kupén och höga sittpositionen ger god komfort för både förare och passagerare. Rikligt utrustad med backkamera och dragkrok för ökad funktionalitet i vardagen. En mångsidig och praktisk SUV som passar lika bra för familjeliv som för längre resor.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Kodiaq har följande förutsättningar:

2021

Modellår

16 446 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud koppling/svänghjul

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Fåtal rostangrepp. Plastkåpa under bil sitter löst

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Dubb saknas på vinterdäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Business

  • Adaptiv farthållare

  • Antisladdsystem

  • Antispinn

  • Assistanssystem

  • Auto hold

  • Autobroms

  • Backkamera

  • Bluetooth

  • Eldriven baklucka

  • Elhiss bak

  • Elhiss fram

  • Elinfällbara speglar

  • Elspeglar

  • Elstol med minnesfunktion förarplats

  • Filbytesvarnare

  • Fjärrlås

  • Infällbar dragkrok

  • Isofix bak

  • Klimatanläggning

  • Lastskydd/lastnät

  • LED-strålkastare

  • Nyckellöst startsystem

  • Parkeringssensorer bak

  • Parkeringssensorer fram

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Radio

  • Rattvärme

  • Regnsensor

  • Smartphone integration

  • Start/Stop-funktion

  • Stolsvärme fram

  • Urkopplingsbar passagerarairbag

  • USB-ingång

  • 4WD

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerFBC76K
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadmars 2021
  • Mätarställning16 446 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBLE9NS2M8047955
  • Motoreffekt (bensin)190 hk (140 kW)
  • Maxlastvikt495 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)154 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt