“Denna Kodiaq med drag- och värmarpaket erbjuder trygg framkomlighet och genomtänkt funktionalitet för både vardag och fritid. Den kombinerar rymlig komfort med modern teknik och smart utrustning som gör varje resa både enkel och inspirerande. Bilen behöver inte besiktas förrän april nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Kodiaq har följande förutsättningar:
2022
Modellår
13 148 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Varnar för slitna bromsbelägg. Bromsbelägg bör bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckelämne saknas. Fälglåsnyckel, saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Asfaltsfläckar. Spår efter tidigare dekor
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
5 mm
4 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
3 mm
4 mm
3 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Drag & Värmarpaket
AC
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Infällbar dragkrok
Kurvljus
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Drag & Värmarpaket
LED-strålkastare
4WD
Dela
7266571
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.