“Skoda Kodiaq Scout med stark dieselmotor på 190hk. Rikligt utrustad med bland annat parkeringsvärmare, backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok, fyrhjulsdrift och adaptiv farthållare. Bilen har anmärkningar som behöver ses över på verkstad.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Skoda Kodiaq har följande förutsättningar:
2019
Modellår
24 972 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud koppling/svänghjul. Tickande ljud i motorrum
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader, Rost på bromsskivor bak som inte påverkar bromsverkan
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Missljud från baklucka öppning/stängning. Torkarmotor fram missljud
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten. Skyddslist vänster framdörr lös. Tanklock, skadat höger bakskärm, Skyddslist höger framdörr lös. Spår efter tidigare dekor. Flertal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Isofix täcklock saknas bak. Del utav inredningen bagage saknas. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Klädsel sliten bak. Dörrpanel höger bak skada. Bagageutrymme, klädsel skadad. Bagageutrymme, Inredningsdetalj är trasig. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Innertak, smutsigt. Spår av tidigare utrustning. Dörrpanel vänster bak skada. Insynsskydd medföljer ej. Gnagmärken bagage, Småhål instrumentbräda och mittkonsol
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Scout Parkeringsvärmare
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Fjärrlås
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266169
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.