Skoda Fabia

1.2 TSI Combi
2015/13 817 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln60 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

21 jan, 20:00

Höjdpunkter

“En Skoda Fabia kombi från 2015 med bensinmotor. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Skoda Fabia har följande förutsättningar:

2015

ModellĂĄr

13 817 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromssköld skadad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Klonkande missljud bakvagn

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal lackskador. Bilen är omlackad med nyansskillnad och dåligt resultat. Dörrlister skadade

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Skada i klädsel baksäte. Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    14" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    15" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerPWD828
  • ModellĂĄr2015
  • TillverkningsmĂĄnadjuni 2014
  • Mätarställning13 817 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMBJM65JXF3013505
  • Motoreffekt (bensin)86 hk (63 kW)
  • Maxlastvikt455 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)114 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt