“Mercedes ML 63 AMG. Välutrustad med bland annat taklucka, GPS, backkamera, justerbar luftfjädring och dragkrok. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes ML har följande förutsättningar:
2014
Modellår
15 548 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Kcr Trimbox. 12-v batteri dåligt
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Slitagekant bromsskivor fram och bak
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Servicelampa lyser. Parkeringssensor ur funktion. Sprickor i vindruta. Backsensor ur funktion, Torkarblad bak utslitet. Extraljus styrs med en dosa. Varnar för ”släpvagnskoppling kontrollera låsning”. Höger kamera på 360 kameran fungerar sporadiskt
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Sidospegel vänster, kondens i blinkersglas, Flertal lackskador och repor. Bakljus kondens
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Slitage klädsel fram. Ratt sliten. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Lösa inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
1 st däck skadat. 2st extradäck skadade, Torrsprickor i 2 extradäck, Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
21" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
0 mm
2 mm
0 mm
1 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Taklucka
4WD
AC
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Lastbågar
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Luftfjädring (justerbar)
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Taklucka
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
360 kamera
Dela
7264101
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.