Mercedes ML

63 AMG W166, Taklucka
2014/15 548 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
175 000 kr
Med billån från1 491 kr / mån
Pris i bilhandeln350 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

16 jan, 10:36

Höjdpunkter

Mercedes ML 63 AMG. Välutrustad med bland annat taklucka, GPS, backkamera, justerbar luftfjädring och dragkrok. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes ML har följande förutsättningar:

2014

Modellår

15 548 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Kcr Trimbox. 12-v batteri dåligt

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Slitagekant bromsskivor fram och bak

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Parkeringsvärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Servicelampa lyser. Parkeringssensor ur funktion. Sprickor i vindruta. Backsensor ur funktion, Torkarblad bak utslitet. Extraljus styrs med en dosa. Varnar för ”släpvagnskoppling kontrollera låsning”. Höger kamera på 360 kameran fungerar sporadiskt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Sidospegel vänster, kondens i blinkersglas, Flertal lackskador och repor. Bakljus kondens

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Slitage klädsel fram. Ratt sliten. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Lösa inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

1 st däck skadat. 2st extradäck skadade, Torrsprickor i 2 extradäck, Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    21" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    0 mmErrorFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon0 mm

    ErrorFilledIcon1 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Taklucka

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Lastbågar

  • Lastskydd/lastnät

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Taklucka

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare16
  • RegistreringsnummerKDC089
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadaugusti 2013
  • Mätarställning15 548 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWDC1660741A283178
  • Motoreffekt (bensin)525 hk (386 kW)
  • Maxlastvikt705 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)11,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)276 g/km

Kvdbils anläggning

Karlstad

Adress:

Rattgatan 2

65341 Karlstad

BackToTopIcon
ContactIconKontakt