Mercedes ML

250 CDI BlueTEC W166, Panorama
2012/18 397 mil/Diesel/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
69 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn588 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln180 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

21 jan, 09:23

Höjdpunkter

“Mercedes ML med en dieselmotor på 204hk. Rikligt utrustad med bland annat öppningsbart panoramatak, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! Bilen har körförbud och väsentliga tekniska anmärkningar. Vi uppmanar dig att noga läsa igenom såväl tekniska som visuella anmärkningar och studera de anmärkningsbilder som finns.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes ML har följande förutsättningar:

2012

ModellĂĄr

18 397 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motor orkeslös, kommer knappt upp till 100km/h. Motorlampan lyser. Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Plastkåpa över motor, bristfällig fastsättning. EGR/avgasläckage medför oljud. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-01-04 Brister: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Parkeringssensor ur funktion. Backsensor ur funktion, Strålkastare kondens. Bilen är sänkt med sänkningssats, ej original fjädrar bak och fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Karosskada framdörr vänster, Torkarblad bakrutan utslitet/skadat. Bristfällig fastsättning stötfångare fram, Höger bakljus kondens

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad fram vänster. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    2 mmErrorFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Panorama

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare13
  • RegistreringsnummerJYB156
  • KörförbudJa
  • ModellĂĄr2012
  • TillverkningsmĂĄnadfebruari 2012

Teknisk data

  • ChassinummerWDC1660041A052572
  • Motoreffekt (diesel)204 hk (150 kW)
  • Maxlastvikt790 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)6,3 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)165 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt