“Denna GLE 350 d erbjuder en trygg och följsam körupplevelse med självsäker fyrhjulsdrift och premiumkomfort. Med sitt sportiga AMG-paket, eleganta design och genomtänkta utrustning skapar den en känsla av lyx och trivsel som gör varje resa både bekväm och inspirerande. Nybesiktigad och behöver inte besiktigas förrän januari 2028.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes GLE har följande förutsättningar:
2018
Modellår
10 188 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nycklar skadade, ena är tejpad och den andra saknar lucka och batteri baktill. Servicelampa lyser. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2026-01-05 - med anmärkning Brister: 2X SIDOKÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) VÄNSTER UR FUNKTION
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Förardörren och motorhuven är omlackerad
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Innertak, smutsigt. Trasiga inredningsdetaljer. Bältesrullen på förarsidan dålig. Knappen som ska hissa och sänka förarsidan sidoruta fastnar
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
6 mm
7 mm
6 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
2 mm
2 mm
2 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
AMG Night Taklucka
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
GPS
Radio
Stolsvärme fram
Taklucka
Antisladdsystem
Assistanssystem
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Luftfjädring (justerbar)
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Harman Kardon Surround System
AMG Line
Nightpaket
Stöldskyddspaket
Parkeringspaket
Kupébelysningspaket
4WD
360 kamera
Dela
7222550
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.