“En eVito Skåp 60 kWh 2020 som erbjuder tyst eldrift, låg driftkostnad och rymligt lastutrymme — perfekt för arbete och vardagstransporter. Den elektriska drivlinan ger mjuk och följsam körning i stadstrafik, samtidigt som batterikapaciteten räcker för dagliga körningar utan stress. Kupén är funktionell och bekväm med bra sikt och enkel manövrering. Ett praktiskt, utsläppsfritt och effektivt val för dig som vill ha en modern transportlösning med fokus på funktion och ekonomi. Resultatet på besiktningen: Godkänd utan anmärkning 2025-12-15”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes Vito har följande förutsättningar:
2020
Modellår
3 248 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Certifikat
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Laddkabel saknas
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Missljud vid öppning av vänster framdörr, Skada på stötfångaren bak. Fåtal lackskador, Spår efter tidigare dekor
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
9 mm
5 mm
8 mm
17" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
6 mm
6 mm
6 mm
17" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Extra Lång
Antisladdsystem
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Verkstadsinredning
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7263983
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.