Såld

Mercedes EQS

SUV 580 4Matic X296, Premium Plus AMG Business
2023/5 354 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Avslutande bud inkl. moms
884 000 kr
Med billån från7 532 kr / mån
Pris i bilhandeln1 135 000 kr

Budgivning avslutad

Reservationspris ej uppnått

Auktionen avslutades:

28 jan, 10:43

Höjdpunkter

Denna EQS SUV 580 4MATIC med Premium Plus-paket, AMG Line Business Class, Burmester 3D-ljud och panoramatak är en elbil som erbjuder en tyst och fulländad körupplevelse med självsäker fyrhjulsdrift. Den kombinerar lyxig design, avancerad teknik och hög komfort som gör varje resa både inspirerande och exklusiv. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2028.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQS har följande förutsättningar:

2023

Modellår

5 354 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Service inom kort

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal lackskador och repor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Stenskott vindruta i synfält

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Ytligt slitage klädsel

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Centrumkåpa till extradäck saknas

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    21" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Premium Plus AMG Business

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Extra mediaskärmar

  • Head-up display

  • Adaptiva LED-strålkastare

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • AMG Line Business Class

  • Burmester 3D Surround Soundsystem

  • Förarassistentpaket Plus

  • Komfortstolar

  • High-End underhållningssystem i baksäte

  • Augmented Reality Navi/Head-up

  • Parkeringspaket

  • Premiumpaket Plus

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerRAE42S
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadnovember 2022
  • Mätarställning5 354 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1NDM4EB3PA004306
  • Motoreffekt (el)544 hk (400 kW)
  • Maxlastvikt513 kg
  • Räckvidd WLTP57 mil
  • Räckvidd stad WLTP64 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt