Såld
Budgivning avslutad
“Denna EQS SUV 580 4MATIC med Premium Plus-paket, AMG Line Business Class, Burmester 3D-ljud och panoramatak är en elbil som erbjuder en tyst och fulländad körupplevelse med självsäker fyrhjulsdrift. Den kombinerar lyxig design, avancerad teknik och hög komfort som gör varje resa både inspirerande och exklusiv. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2028.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes EQS har följande förutsättningar:
2023
Modellår
5 354 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Service inom kort
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador och repor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Stenskott vindruta i synfält
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ytligt slitage klädsel
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Centrumkåpa till extradäck saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
21" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
6 mm
6 mm
21" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Premium Plus AMG Business
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Adaptiv farthållare
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Extra mediaskärmar
Filbytesvarnare
Head-up display
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Kurvljus
Adaptiva LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Rattvärme
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
AMG Line Business Class
Burmester 3D Surround Soundsystem
Förarassistentpaket Plus
Komfortstolar
High-End underhållningssystem i baksäte
Augmented Reality Navi/Head-up
Parkeringspaket
Premiumpaket Plus
4WD
360 kamera
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267148
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.