Mercedes EQE

350 4Matic V295, AMG Line Panorama
2024/7 046 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
301 500 kr
Med billån från2 569 kr / mån
Pris i bilhandeln500 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

22 jan, 10:44

Höjdpunkter

Denna EQE 350 4MATIC med panoramatak är en elbil som förenar AMG-design med tyst och följsam körupplevelse. Den kombinerar premiumkomfort, avancerad teknik och självsäker närvaro som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Bilen har anmärkningar som behöver ses över på verkstad och behöver inte besiktas förrän september.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQE har följande förutsättningar:

2024

Modellår

7 046 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Autobroms varningslampa lyser

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Upprullningsdon bilbälte extra rad höger och vänster, felaktig funktion. Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Spricka vindruta i synfält. Adaptiv farthållare aktiveras ej

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott och repor

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig. Fläckar på inredningsdetalj fram. Klädsel skadad fram höger

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

AMG Line Panorama

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Smartphone integration

  • AMG Line

  • Parkeringspaket

  • Panelbelysning premium plus

  • Värmepump

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerXKA31R
  • Modellår2024
  • Tillverkningsmånadaugusti 2023
  • Mätarställning7 046 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1KEG1CB6RF042242
  • Motoreffekt (el)292 hk (215 kW)
  • Maxlastvikt419 kg
  • Räckvidd WLTP60 mil
  • Räckvidd stad WLTP65 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt