Mercedes EQC

400 4MATIC 80kWh N293, AMG Line Burmester Taklucka
2021/14 213 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
170 000 kr
Med billån från1 448 kr / mån
Pris i bilhandeln340 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 10:05

Höjdpunkter

Denna EQC 400 4MATIC är en elbil som erbjuder en tyst och följsam körupplevelse med trygg fyrhjulsframkomlighet och sportigt AMG Line-paket. Den kombinerar modern teknik med hög komfort och ett uttrycksfullt utförande som gör varje resa både trivsam och inspirerande.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQC har följande förutsättningar:

2021

Modellår

14 213 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har normalt god kvarvarande kapacitet. Normalt är räckvidd och laddningshastighet något reducerade.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Klädsel ytligt slitage fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

AMG Line Burmester Taklucka

  • Taklucka

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Head-up display

  • Dynamiska LED-strålkastare

  • Nyckelfri upplåsning av dörrar

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • AMG Line

  • Parkeringspaket High

  • 360 kamera

  • Stämningsbelysning

  • Kupébelysningspaket

  • Burmester ljudanläggning

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerGBU66Z
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadjuli 2021
  • Mätarställning14 213 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1K2938901F030231
  • Motoreffekt (el)408 hk (300 kW)
  • Maxlastvikt383 kg
  • Räckvidd WLTP39 mil
  • Räckvidd stad WLTP43 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt